29 Mart 2010 Pazartesi

Nisan Ayı İçin Etkinlik Haberleri

CRR Konser Salonu


02 Nisan 2010-Cuma ----Saat: 20.00 
Hande Özyürek (Keman)
Piyano: Fedele Antonicelli
Program:
Caldara                                Selve Amiche
W. A. Mozart                        Piyano-Keman Sonatı  KV 378 (317d) Si bemol Majör
L.v. Beethoven                    Piyano-Keman Sonatı Nr.3 Op. 30 Sol Majör
ara
F. Poulenc                            Keman-Piyano Sonatı
D. Milhaud/ J. Heifetz        Brazileira Nr. 3 Scaramouche
A. Piazolla                            Oblivion
M. Mover                              Bossa Merengova

---------------------------------------------------------------------------------------

09 Nisan 2010-Cuma ------ Saat: 20.00

Igudesman & Joo
“ A Little Nightmare Music” Müzikal Komedi
Küçük bir kabus Müziği" diyemeyeceğim. Igudesman & Joo rüya gibiler. İzleyin!
Aktör Sir Roger Moor
Büyük Victor Borge'den bu yana sahnede gördüğüm en komik şov. Konser boyunca kendimi gülmekten alamadım. Bu yetenekleri gidin seyredin.
Eğlencenin ötesinde inanılmaz.
Gidon Kremer, keman sanatçısı
En üst düzeyde iki müzisyen belki de gördüğüm en eğlendiricileri. Her seyrettiğimde gülmekten kırılıyorum. Aynı zamanda müzisyenliklerinden etkilendiğim insanlar. Onların hayranıyım.
Julian Rachlin, keman sanatçısı
Igudesman ve Joo sadece virtüöz müzisyenler değil aynı zamanda komedi ustaları. Kesinlikle seyrettiğim en eğlenceli,  en ustaca şov. Her defasında seyredişimde büyüleniyorum.
Onları sahnede tekrar görmek için sabırsızlanıyorum.
Micha Maisky, çellist
Igudesman & Joo 2008 yılı Ekim ayında Kremerata Baltica ve Gidon Kremer’le CRR’de konser vermiş, bu sıra dışı performansı yaklaşık 1500 kişi izlemişti.

---------------------------------------------------------------------------------------------
10 Nisan 2010-Cumartesi --------- Saat: 20.00
Paco De Lucia
Flamenko’ya ismini altın harfler ile yazdıran efsane gitarist Paco de Lucia, flamenko ateşini 10 Nisan'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda vereceği muhteşem bir konserle İstanbul'a getiriyor.
Dünyadaki tüm gitaristlerin imrendiği ve takip ettiği Paco de Lucia, yepyeni şarkıları ile çıktığı 2010 dünya turnesi kapsamında CRR’de hayranları ile buluşmaya hazırlanıyor.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

13 Nisan 2010-Salı ------- Saat: 20.00

Estoudiantina
a Mediterranean ethnic orchestra
Sanat YönetmeniAndreas Katsiyannis
19. yy sonlarında iki mandolin, bir mantola ve bir gitardan oluşan dörtlü Fransız orkestra modeli olan “estoudiantine” İstanbul’da ilgi toplamıştı. İkisi de İstanbul’da oturan iki genç ve yetenekli müzisyen Vassilios Sideris ve Aristedes Peristeris, “Politakia” isimli ilk organize orkestrayı ve daha sonra da “Smyrne (İzmir) Estoudiantina” orkestrasını kurdu. Müzisyenler, lirik özellik de katarak melodi ve ritim bakımından daha çok bir “Rum” tarzı estoudiantina orkestrasını oluşturdular. Böylece yeni bir orkestra modeli ve müzikal hareket gelişti. Doğu ve Batı unsurlarının özümsenmesi yoluyla yeni Rum müziği formları ortaya çıktı. Fakat bu Estodiantina’ların en önemli unsuru, Rum operetini ve ayrıca rebetiko şarkısını ve Atina serenadını (kantat) ve daha sonra halk şarkılarını ve bunların çeşitlemelerini doğurmasıdır. 
Özünü bu tarihsel geçmişe dayandıran orkestra ismini de, Küçük Asya’da kurulan en ünlü Rum orkestralarından biri olan ve 1898 ile 1921 yılları arasında “dünya turu” gerçekleştiren Estodiantina’dan aldı. Bir etnik Akdeniz orkestrası olan yeni Estoudiantina 1999 yılında 30 müzisyen tarafından kuruldu.
    
Volos şehrinin Nea Ionia ilçesinde kurulan orkestra önceki orkestra modellerine öykünmekle kalmayıp, aynı zamanda yeni unsurları bünyesine katarak hem genç, hem yaşlı kesimden dinleyicileri kendisine çekmeyi hedefleyen yeni müzik formları yarattı. Orkestra, 1999’dan bugüne kadar Yunanistan’da ve yabancı ülkelerde 200’ün üstünde konser verdi. Estoudiantina özellikle geleneksel müzik sevgisine sahip, daha genç kuşaklar arasından büyük bir izleyici kitlesi toplamayı başardı. 
Orkestra’nın Küçük Asya şarkılarından bir derleme içeren ve yapımcılığını George Dalaras’ın üstlendiği, “Smyrne” isimli birinci albümü Ocak 2004’de piyasaya çıktı. Bu albüm, yılın en iyi Rum müziği derlemesi olarak Arion müzik ödülünü kazandı. İki ay içinde 40.000 kopyayı aşarak altın plak ödülünü aldı. Estoudiantina, Aralık 2005’te Odessa Halk Orkestrasıyla verdiği (Volos, Nisan 2004) konseri içeren sınırlı sayıda basılmış bir canlı kayıt albümü çıkardı. Son olarak, Nisan 2006’da, MINOS EMI etiketiyle “TEARS ON GLASS” ikinci albümü piyasaya çıkardı.

------------------------------------------------------------------------------------------------

16-17 Nisan 2010-Cuma-Cumartesi -------- Saat: 20.00

Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası
1930 yılında Sovyet Radyosu’nun ilk senfoni orkestrası olarak kurulan Çaykovski Senfoni Orkestrası geçmişi ve günümüzdeki muhteşem ustalığı ile dünyanın en iyi orkestralarından biri olarak kabul edilmektedir. Avrupa, Japonya ve ABD’nin en iyi konser salonlarında verilen konserlerin yanı sıra orkestranın günümüzde elde ettiği başarıda A.Orlov (orkestranın kurucusu), N.Golovanov, G. Rozhdesnvensky ve hiç kuşkusuz 35 yılı aşkın bir süredir orkestrayla çalışan şimdiki sanat yönetmeni ve baş orkestra şefi Vladimir Fedoseyev gibi birçok parlak Rus orkestra şefinin etkisi büyüktür.
Çaykovski Senfoni Orkestrasının sanat yönetmeni, baş orkestra şefi ve Opernhaus Zürih ve Zürih Tonhalle’nin daimi konuk orkestra şefi olan Vladimir Fedoseyev çeşitli dönemlerden ve stillerden farklı bestecilerin eserlerini yorumlamasıyla dünya çapında bir tanınırlık kazanmıştır. Eleştirmenler, daima Fedoseyev’in kendine özgü tarzına, programlarının benzersizliğine, yeni besteler bulmasına ve tanınmış müzik parçalarına ilişkin özgün yorumlarına dikkat çekmişlerdir.
Fedoseyev ile büyük başarılara imza atan Çaykovski Senfoni Orkestrası Çaykovski’nin eserlerini üst düzeyde yorumlaması nedeniyle 1993 yılında Büyük Piyotr İ. Çaykovski adını almıştır. Orkestra’nın geniş repertuar kayıtları arasında Mozart, Beethoven, Çaykovski, Brahms’dan çağdaş müziğe kadar çalışmalar yer almaktadır.
Orkestranın tarihinde ünlü müzisyenler yer almaktadır: L. Stokovsky ve G. Agendrot, L. Mazel ve K.Mazur, E. Mravinsky ve K.Tsekki, S.Richter, D. Oistrakh, A. Nezhdanova, S. Lemeshev, I. Arkhipova, L.Pavarotti, N. Gyauriv ve M. Freni. Bugün orkestra ayrıca çeşitli jenerasyonlardan en iyi solo şarkıcılarla düzenli olarak çalışmaktadır: kemancı V. Tretiyakov ve G. Kremer, viyolacı Y.Bashmet; piyanist O.Maisenberg, E. Leonskaya ve çellocu A.Knyazev. Orkestra ve Vladimir Fedoseyev, o tarihlerde henüz çok genç olan E. Kissin, M. Vengerov ve V. Repin’i keşfetmiş ve dünyaya tanıtmıştır.
Orkestranın Mart 2009’da Europe Myaskovsky’de verdiği ve Beethoven ve Çaykovski’nin büyük senfonilerinin ve neredeyse tanınmayan eserlerin icra edildiği konser çok başarılı olmuş ve bu konser serisi bir zafer olarak tanımlanmıştır. 2010 yılında 80. yıldönümünü kutlayacak olan orkestranın bu sezon yapacağı bütün etkinlikler orkestranın geleneklerini yansıtacaktır.
Program:
16 Nisan 2010
P.İ.Çaykovski - Kuğu Gölü Grand Süit
D. Şostakoviç – 10 No.lu Senfoni

17 Nisan 2010
S. Prokofiev – Romeo & Juliet süiti
P. İ. Çaykovski –4 No.lu Senfoni

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder